26 Kasım 2012

Seni Beklerken - Judith McNaught / Kitap Özeti

Seni Beklerken - Judith McNaught / Kitap Özeti

 

KARAKTERLER
Alexandra Lawrence : Kitabın başlarında 17 yaşında olan kadın karakter. Kasabada büyüdüğü için soyluların kurallarını öğrenmekte güçlük çeken, zeki ve özgür ruhlu bir kızdır. Felsefe sözlerden sürekli alıntılar yapar

Jordan Towsende : Hawthorne Düküdür. 27 yaşındaki Jordan, anne ve babasının evliliği nedeniyle aşka inanmaz ve kadınlara güvenmez. Çapkınlığından dolayı HAWK lakabını almıştır. Avrupa’nın en zengin düklüğünü yönetmektedir.

Anthony Towsende : Jordan’ın kuzenidir. Kuzeninin aksine hayat doludur ve aşka inanır. Jordan’ın öldüğü sanılınca, Alexandra’yla evlenmek istemiştir.

Dul Düşes : Jordan’ın büyükannesidir. Kibirli bir soylu olan düşes, Jordan’ı büyütmüştür

ÖZET
Alexandra, arkadaşlarının doğum günü kutlamasından dönerken yolda saldırıya uğrayan bir at arabasının yardımına koşar. Üstünde arkadaşlarıyla dövüş yaparken giydiği şövalye giysileri vardır. Haydutlar Jordan’ı hırpalarken, Alex eline geçen silahla haydutlardan birini öldürür, diğeri de korkudan kaçar. Katil olmanın şokunu yaşayan Alex fenalaşır ve bayılır.
Şövalye giysileri içindeki Alex’i erkek çocuğu sanan Jordan kızı en yakındaki hana götürür ve üstündeki ağır çelik giysileri çıkarmaya başlar. Kendine gelmeye başlayan Alex birden paniğe kapılır ve Jordan çocuğun erkek olmadığını anlar. Bu arada kasaba sakinleri arasında Jordan’ın, Alex’i hana götürdüğü haberleri yayılmıştır.
Jordan hayatını kurtaran kızı evine bırakır ve alnına veda öpücüğü kondurur. Alex hiç bilmediği duygularla sarsılırken, Jordan büyükannesinin evine gitmek için kasabadan ayrılır.
Ertesi gün Jordan’a ziyaretçileri olduğu söylenir gelen Alex, annesi ve kendileriyle yaşayan büyük amcasıdır. Jordan Alex’in ailesinin para istediğini sanıp onlara para teklif etmeyi düşünür. Ama Alex’in annesinin düşünceleri çok farklıdır. Kasabada herkes Alex’in dedikodusunu yapmaya başlamış, kızını zengin bir damatla evlendirme planları suya düşmüştür. Kendini bırakıp giden kocasına karşı duyduğu öfkeden dolayı Jordan’ı cezalandırmak ister. Hawthorne Dükü Jordan Towsende, ya kızıyla evlenecek ya da onu tüm dünyaya rezil edecektir. Jordan ilk başlarda buna şiddetle karşı çıkmasına rağmen kadının dediğini yapacağını biliyordur, üstelik bu olaydan en çok zarar gören Alex olacaktır. Alex utanç içinde otururken Jordan’ın hor gören bakışlarını üzerinde hissediyordur. Buna ek olarak Jordan’ın büyükannesi kibirle Alex’i incelerken. Tony’nin yüzünde gizlemediği bir tebessüm vardır.
Jordan Alex’in zarar görmemesi için evlenmeye ikna olmuştur. Düğün 3-4 gün içinde yapılır. Alex mutlu bir evlilik hayalleri kurarken, Jordan Alex’i Devon’a bırakıp çapkınlık dolu eski hayatına dönmeyi planlıyordur. Alex sevgisini ve hayatında en çok sevdiği kişi olan dedesinin saatini Jordan’a vermiş karşılığında kuru bir teşekkür almıştır. Buna rağmen her geçen gün Jordan, Alex’in gençliğinden, güzelliğinden, masumiyetinden ve zekâsından etkilenmektedir. Arzularını daha fazla bastıramaz ve yolculuk sırasında beraber olurlar.
Londra’ya gitmek için uğradıkları limanda Alex’e olan duyguları nedeniyle kafası karışan Jordan, Biraz hava almak için gemiden çıkar ve bir daha dönmez. Bir hafta haber bekledikten sonra Jordan’ın öldüğü haberi gelir ve Alex yıkılır.
Kocasının ölümünden sonra bir de Hawthorne’nin dul düşesi Alex’e cephe almış, onun parasız kaldığı için bu kadar üzgün olduğunu söyleyip kıza sırtını çevirmiştir. Kadının sözlerine dayanamayan Alex ona bağırarak kocasını çok sevdiğini söylemiş, kadının arkasına bakmadan odadan çıkmasını sağlamıştır. Daha sonra yaptığı şeyden pişman olmuş hasta düşesten özür dilemiş ve araları düzelmeye başlamıştır.
Alex her gün uşaklardan kocasının hayatını dinliyor, onun nasıl bir gençlik yaşadığını öğreniyordur. İyice içine kapanmıştır. Buna gören dul düşes Tony’nin de yardımlarıyla Alex’i sosyeteye tanıtmaya karar verir. Uzun ve yorucu derslerden sonra Alex artık hazırdır. Sosyeteye takdim sırasında güzelliğiyle herkesi büyülemiştir. Sivri diliyle herkesi eleştiren Roddy, büyükannesini de eleştirince Alex dayanamaz ve dansı yarım bırakır. Herkesin içinde rezil olan Roddy intikam olarak Alex’i her fırsatta eleştirir ve küçük duruma düşürür. Alex’in üzgün halini gören Tony, ona kocasının gerçek hayatını anlatır. Jordan, Alex’in sandığı gibi biri değildir. İngiltere’nin en zampara kişisidir ve Londra’da ilişkiye girmediği hemen hemen hiçbir kadın yoktur. En önemlisi de Alex’i, Devon’a yollayıp kendisi hayatına kaldığı yerden devam edecektir. Gerçekleri öğrenen Alex, ilk başta Roddy ile arasına düzeltir ve zekası sayesinde kısa zamanda popüler olur. Zengin mirası ve güzelliği nedeniyle talipleri her geçen gün artar hatta biri onu kaçırmaya bile cesaret eder. Dul düşes, Alex ve Tony’nın evlenmesini ister. Her ikisi bu düşünceye önce karşı çıksalar da en sonunda nikah günü gelir. Kilise de nikah kıyılırken arkadan gelen bir ses evliliğe mani olur. Gelen Jordan’dr.
Jordan bir sene önce gemiden inerken arkasına vurulan sert bir darbeyle bayılmış ve insan kaçakçılarının eline düşmüştür. Bu süre içinde hep Alex’i düşünmüş, ona yaptığı haksızlıklardan dolayı pişman olmuştur. Bekçilerin boş bir anından yararlanarak hapishaneden kaçmış ve karısının yana gelmiştir. Karısının ve kuzeninin evleneceğini öğrendiğinde sinirden deliye dönmüş ama bunu saklamayı başarmıştır. Nikah tamamlanmadan kiliseden ayrılıp eve dönerler. Jordan, Alex’e bazı yasaklar getirir ve uymasını emreder. Bunların arasında Tony ile görüşmemekte vardır. Ama Alex bıraktığı saf çocuk değildir artık Jordan’ın emirlerine uymaz ve ondan boşanmak ister. Kendi hayatını kuracak kadar parası olmadığı için kocasına karşı bir iddia oynar ve bu tüm Londra’nın diline düşer. Jordan Alex’in bu asi hallerine sinirlensen de onun eski hayatını bildiğini ve bu yüzden böyle davrandığını öğrenir. Alex’le bir anlaşma yapar. 3 ay boyunca evli kalıp birbirlerine iyi davranacaklardır, eğer bu üç ay sonunda Alex hala boşanmak isterse Jordan ona yüklü bir para verip boşanacaktır.
Hawthorne’ye gidip orada yaşamaya başlarlar. Alex, Jordan’a karşı soğuk davranmak istese de bunu pek başaramaz. Jordan’a karşı koyamaz çünkü onu hala seviyordur. Ama kocasının değişen ruh hallerine bir anlam veremiyordur. Tony ona Jordan’ın çocukluğunu ve ailesinin skandallarından bahsedince Alex kocasını kazanmaya karar verir ve ona hayatın güzelliklerini göstermeye başlar. Jordan karısının davranışlarına bir anlam veremese de bu hali hoşuna gidiyordur. Alex’i tıpkı bir sene önce olduğu gibi görmeye başlar. Her gün yürüyüşlere gidip piknik yaparlar. Piknik dönüşünde Jordan bir hizmetçinin kendi şarabından içtiğini ve zehirlendiğini öğrenir. O şarap Alex’in içmesi için ısrar ettiği şaraptır. Jordan karısının kendisini öldürmek istediğini düşünmeye başlar üstelik yasak koymasına rağmen karısı gizlice Tony ile buluşuyordur. Ve Londra’da karısının cüssesine çok benzeyen yüzü peçeli biri tarafından vurulmak istenmiştir. Karısının ihanetiyle sarsılmış ve ondan nefret etmeye başlamıştır. Alex de kocansın bu hallerini fark etmiş üzülmektedir. Ama yine de sürpriz doğum günü partisinin hazırlıklarına Tony ile devam ederler.
Doğum gününde Jordan, Alex’in maskesini düşürmeye karar vermiş, karısının yaptığı yürüyüş teklifini kabul etmiştir. Açık alana geldiklerinde yapılan şenliği ve Londra’daki birkaç yakın arkadaşlarını görür ve Alex, Jordan’ın doğum gününü kutlar. Kafası karışan Jordan bir tepki veremez ve Alex daha çok üzülür. Herkes eğlenirken Jordan bir köşeye çekilmiş karısının melek mi yoksa şeytan mı olduğunu düşünür. Arkasından gelen bir sesle olduğu yere çakılır. Onu öldürmek isteyenler yine iş başındadır. Jordan ve arkasındaki haydut açıklık alandan ormana doğru ilerlerken Jordan ani bir hamleyle haydudu etkisiz hale getirir ve onunla kendisini götürmek istediği yere gider.
Alex, Jordan’ın yokluğunu fark etmiş ve her yerde onu arıyordur. İçinde kötü bir his vardır. Tony ile birlikte kocasını aramaya çıkarlar. Jordan’da küçük kulübede kapıdan girecek haini beklemektedir. İçeriye hiç beklemediği halası girer ve yeğenini kendisinin öldürtmek istediğini söyler. Eğer Jordan ölürse düklük kendi oğluna kalacaktır ama Jordan bu işin içinde Alex’in de olduğunu düşünür. O esnada Alex kulübeden içeriye Tony ile birlikte girer ve Jordan şüphelerinde haklı olduğunu sanır. Alex’i biraz hırpalar ve onu hapishaneye göndereceğini Tony’i de öldüreceğini söyler. Halası ağlayarak Tony’nin hiçbir şeyden haberi olmadığını her şeyi kendisiyle diğer oğlunun planladığını anlatır. İçeriye Jordan’ın tuttuğu dedektifte girince tüm silahlar patlar. Kollarına yığılan karısının yine korkudan bayıldığını sanan Jordan, Alex’in başından akan kanları görünce şok olur. Alex’e ölmemesi için yalvarırken hiç umut olmadığının kendi de farkındadır. Doktor Alex’in odasından çıkar ve hiç umut olmadığını Jordan’a ona veda etmesi için içeri girmesini, karısının en geç bir iki saat içinde öleceğini söyler. Jordan ilk ve tek aşkına ölmemesi için yalvarmayı sürdürür. Saatlerce konuşur bazen yalvararak, bazen tehdit ederek bazen de tatlı dille. Tam ümidini kaybetmişken Alex’in bir şeyler sayıkladığını duyar ve bir anda dünyası tekrar aydınlanır.


*** www.forumla.net 'den alıntıdır. Sevgilerle, ***Subscribe to Our Blog Updates!
Share this article!

1 yorum:

  1. Süper harika mukemmel bir kitapti bir solukta okudum

    YanıtlaSil

Yorum yazan güzel ellerinize sağlık (:
ve Lütfen! Küfür içeren veyahut içeriğinde reklam olan yorumları yazmaktan sakınalım. Sormak istediğiniz sorular için bloğun sağ üst köşesinde bulunan İletişim kısmından her zaman mail atabilirsiniz. (:

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML